خرید زالو در کاشان

با توجه به رشد روز افزون تولید زالو در کشور و فراهم شدن زالو دوستان عزیز باید دقت کنند که زالو ها ذرا از مراکز معتبر و افراد معتبر خریداری کنن و حدالمکان رسیدی مبنی بر این که زالو قاچاق و وارداتی نمیابشد از فروشنده دریافت کنند و حتما حتما به گیرایی زالو دقت فراوان بشود

برای خرید انواع زالو های طبی پزشکی ارایشی و پیش مولد و مولد حتما با چندین نفر خبره این کار مشورت کنید

برای اطلاعات کامل تر به کانال ما ملحق شوید.

 

 

 

کلمات کلیدی:

خرید زالو ارزان ,خرید زالو عطاری,خرید زالو از شمال,خرید زالو از تهران,خرید زالو در تهران,خرید زالو درمانی

بازار خرید زالو

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از زالو در زالو درمانی پیش بینی میشود طبق نمودار سینوسی مشاغل در کشور که یک صعود و یک رکود و یک سقوط و بعد از ان دوباره صعود بازار دارد در سالهای ۱۴۰۰ به بعد فوق العاده بازار زالو بهینه میشود و البته نباید فراموش شود که زمان نزدیک شدن به رکود بازار میباشد و افرادی که میخواهند شغل پرورش زالو را دنبال کنند با احتیاط و ریسک بالا و در حد کم در ابتدا شروع کنند و بعد از آن دوباره در صورت موفقیت کار بزرگ را انجام بدهند

واحد درسی زالو درمانی باشد یا نباشد؟

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ واحد درسی به نام حجامت، زالودرمانی یا انرژی درمانی در سیستم آموزش رسمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور نداریم.
حمید اکبری افزود: زالو درمانی هنوز جزو واحدهای درسی دانشگاهی نیست، البته باید این موضوع در گروه و رشته طب سنتی بررسی شود، واحدهای درسی که پشتوانه علمی داشته باشد در درسنامه طب سنتی گنجانده می شود، در مورد انرژی درمانی یا حجامت نیز همین طور است و هیچ واحد درسی با این عناوین در دانشگاه های علوم پزشکی نداریم و اگر در آینده جایگاه علمی این امور تأیید شود، در همان رشته طب سنتی ایرانی بررسی شود.

اکبری در پاسخ به این پرسش که اگر واحد درسی برای حجامت یا زالو درمانی نداریم، چرا این خدمات در سیستم طب سنتی تعریف و برای آن تعرفه تعیین شده است؛ گفت: بنده به عنوان مسئول حوزه آموزش پزشکی فقط می دانم که برای این امور واحد درسی و برنامه آموزشی رسمی در دانشگاه های علوم پزشکی نداریم.

پیش از این محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت در امور طب سنتی به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: در ویرایش کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت، ۱۲ خدمت مربوط به طب ایرانی مانند حجامت خشک، حجامت تر، فصد، بخور و ماساژ تعرفه گذاری و در ویرایش سوم این کتاب دو خدمت دیگر طب ایرانی شامل زالودرمانی و لارو درمانی نیز تعرفه گذاری شده است.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا درخواستی برای ایجاد رشته طب سوزنی، کایروپراتیک، زالودرمانی و مانند این رشته ها داشته ایم نیز افزود: بله چنین درخواست هایی بوده و بررسی هم شده است ولی وقتی رشته های مشابهی در کشور داریم که نیازهای مشابه را پوشش می دهد با آن موافقت نمی شود، زیرا یکی از شرایط ایجاد رشته های جدید این است که واحدهای درسی رشته های جدید با رشته های موجود بیش از ۳۰ درصد همخوانی نداشته باشد اگر این میزان همخوانی وجود داشته باشد، درخواست رد می شود.

اکبری اظهار کرد: زالودرمانی، رشته درسی حساب نمی شود و در مجموع هر واحد درسی که قرار باشد در واحدهای درسی دانشگاهی اضافه شود، باید از نظر علمی تایید شده باشد به هر حال زالو درمانی می تواند باعث انتقال بیماری هم بشود، چون زالو که خون کسی را می مکند اگر خون کسی دیگری را بمکد، می تواند بیماری ایجاد کند و هنوز از نظر علمی جایگاه چنین اقدامی تأیید نشده است.

وی گفت: رشته ها و واحدهای درسی که برای ارائه خدمات در نظام سلامت کشور مورد نیاز است، حتما در کشور ارائه می شود. اما یکسری رشته ها و واحدهای درسی وجود دارد که در برخی کشورها با توجه به شرایط جمعیتی و نیاز آن کشورها ارائه می شود.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت

ادامه داد: در برخی کشورها یکسری رشته های دانشگاهی، خدمات مورد نیاز آن کشور را پوشش نمی دهد به همین علت به سراغ رشته های مورد نیاز خودشان می روند.

رئیس مرکز خدمات آموزش پزشکی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا رشته دانشگاهی در حوزه علوم پزشکی در دنیا وجود دارد که اکنون در کشور نباشد ولی در آینده ایجاد شود هم توضیح داد: بله، درخواست های متعددی به طور مداوم برای ایجاد رشته های دانشگاهی جدید به وزارت بهداشت ارجاع می شود، اخیرا حدود ۱۰۰درخواست از دانشگاه های علوم پزشکی برای رشته های جدید به معاونت آموزش پزشکی وزارت بهداشت آمده است ، رشته هایی که هم اکنون در کشور وجود ندارد البته خیلی از آنها کارکرد تحقیقاتی دارد.

وی درباره عناوین رشته های جدید درخواستی گفت: تعداد و عناوین این رشته ها زیاد است به عنوان مثال فقط از یک دانشگاه ایجاد ۱۲ رشته جدید مرتبط ژنتیک در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا درخواست شده است.این درخواست ها بررسی می شود و اگر به این نتیجه برسیم که دستاوردی برای کشور ندارد و فقط هزینه ایجاد می کند با آن مخالفت می شود.

دستگاه مکانیزه پرورش و تکثیر زالو برای اولین بار در ایران و جهان

دستگاه مکانیزه پرورش و تکثیر زالوی طبی

باید ذگر شود که دستگاه اتومات انحصار کامل میباشد و به دلیل قیمت بالای این دستگاه و همان عملکرد در سیستم نیمه اتومات ما فقط برای فروش سیستم نیمه اتومات را داریم که نصف هزینه سیستم اتومات را دارد ولی همان عملکرد را دارد  و برای دستگاه تمام اتومات  هیچ گونه فروشی در بازار نداریم.

هر کس و هر فردی که ادعای فروش سیستم اتومات در بازار را دارد و از روش ما کپی برداری کرده است باید بدانید که دیده شده مجموعه هایی این کار را کرده اند با مراجعه به سایت ثبت اختراع میتونن گواهی ثبت اختراع و شماره ثبت این اختراع رو ببیننو در قسمت ادعا ناماه حقوقی موارد ثبت شده را مطالعه کنند پس اگر کسی ادعای فروش این دستگاه را دارد چه خریدار و چه فروشنده طبق قانون مالکیت با انها برخورد می شود.

شرکت برج سبز آرمان کشاورزی از سال ۱۳۹۰ با تشکیل تیمی متخصص از مهندسین و دکترهای رشته های کشاورزی شیلات دامپزشکی و بیوتکنولوژی و با گذر از سه مرحله ۱-تحقیقاتی۲-تحقیقاتی تجاری۳-کامل تجاری توانسته به موفقیت هایی در این زمینه دست پیدا کند

دوستان عزیز بارها دیده شده که از اسم   مهندس احمد یزدانی و اعضای گروه سو استفاده شده است باید بدانید که ما فقط با زیر مجموعه خودمان کار میکنیم و افرادی که در بازار از اسم ما استفاده میکنند کاملا جعلی میباشد و ما با هیچ شرکتی در ایران که در زمینه تولید و تکثیر و فروش زالو میباشد همکاری نداریم  به جز افراد زیر  

معرفی تیم انجمن متخصصان زالو

مشاور طرح تولید زالو

مهندس خسرو سلجوقی

مهندس خسرو سلجوقی

۱-تالیف کتاب آموزشی پرورش و تکثیر زالو طبی توسط مهندس احمد یزدانی مهندس خسرو سلجوقی و مهندس فرشید شریفیان و دکتر ابراهیم رضوی

۲-ثبت اختراع سامانه تمام اتومات پرورش و تکثیر زالو(مخترعین آقای مهندس احمد یزدانی,دکتر ابراهیم رضوی,و جناب مهندس سلجوقی)

۳-مشاوره بیش از پنجاه فارم تولیدی در کشور و همین طور مشاور طرح های صنعتی و دارای مجوز پرورش و تکثیر زالو در زنجان و سلطانیه و ملارد و گیلان و ……

۴-مستقر در مرکز رشد تولیدکننده روغن و انزیم از بدن زالو

۵-برگزار کننده دوره های خصوصی و عمومی پرورش و تکثیر زالو در مرکز رشد زیست فناوری پژوهشگاه ملی  ژنتیک

۶-تهیه گزارش در برنامه های مختلف سیما شبکه یک شبکه آموزش و مستند

 توضیحات طرح مکانیزه پرورش و تکثیر زالو

امروزه پرورش زالو به دو روش مصنوعی و طبیعی در حال اجرا هست  و با توجه به گسترش این طرح در کشور و به دلیل نداشتن سیستم یکپارچه و تجربه لازم برای تولید و موارد قدیمی در اساسنامه صدور جواز پرورش و تکثیر زالو مشکلات فراوانی را برای علاقه مندان به تولید و کارافرینی ایجاد کرده است که شرکت ما با طراحی سه هدف تولید به روش مکانیزه سیستم فروش زالو طبی و فراوری های تولید شده از زالو از قبیل روغن عصاره و تولید پروتئین های نو ترکیب  و همین طور صادرات دانش فنی و تجهیزات اتومات

روش طبیعی: در این روش در مناطقی که فاکتورهای زندگی زالو با آب‌وهوا و اقلیم زالو مناسب است با ایجاد یک استخر و کمک گرفتن از زیست‌بوم، تولید و نگه‌داری زالو را انجام می‌دهند.

ایجاد استخرهای طبیعی پرورش زالو به سه شکل هست که عمدتاً بدین‌صورت هست که در انتهای استخرها سنگ‌ها و سفال‌هایی را قرار می‌دهند تا مکانی تاریک و پناهگاهی طبیعی برای استراحت زالو باشد و لوله‌های زهکش در کف استخر تعبیه‌شده است که کار تخلیه آب را هم راحت‌تر می‌کند که با یک کف کش آب را به بیرون انتقال می‌دهند در داخل استخرها از گیاهان آبزی استفاده می‌شود که می‌تواند از کاهوی آبی، همین‌طور نیلوفر آبی یا لمونیا نام برد.

استخر گلی

استخر سیمانی

استخر برزنتی

معایب روش طبیعی

۱-محدودیت زمانی برای تولید: به‌این‌ترتیب که تولید فقط در دو فصل سال (عملاً در زمستان و پاییز تولید انجام نمی‌شود) انجام می‌شود و عملاً روش طبیعی نسبت به روش مصنوعی از نظر زمانی طولانی‌تر است.

۲-عدم کنترل کامل در فرایند کار به دلیل وسعت پراکنش زالو در استخرهای طبیعی که به‌تبع آن میزان تولید و تکثیر و راندمان پرورش نسبت به روش‌های مصنوعی پایین می‌آید.

۳-غذادهی سخت‌تر نسبت به روش مصنوعی به دلیل پراکنش زیاد

۴-فرار زیاد زالو

۵-مشکلات زیاد برای تشخیص اندازه زالوها و جداسازی آن‌ها به هنگام فروش یا تغذیه به دلیل کلونی زیاد زالو در استخر

۶-کنترل داده‌ها از قبیل تعداد زادوولد و کنترل کوکون‌ها و همین‌طور تنظیم دمای دلخواه

روش مصنوعی: در روش مصنوعی با توجه به این‌که می‌شود در تمام فصول تولید و پرورش را انجام داد نسبت به روش طبیعی برتری دارد که هرکدام از روش‌ها معایبی را دارد.

۱-     پرورش در وانهای پلاستیکی یا فایبرگلاسی

معایب این روش

۱-مصرف بالای آب نسبت به روش مکانیزه موضوع اختراع

۲-ازآنجایی‌که زالو به‌صورت کلونی زندگی می‌کند شرایط کنترل آن سخت‌تر و مرگ‌ومیر و تلفات بالا

۳-میزان فرار زالو در این روش زیاد است.

۴-غذادهی سخت به دلیل خروج زالوها از وان و مشکلات فراوان آن

۵-هزینه کارگری بالاتر نسبت به روش مکانیزه

۶-عدم کامل کنترل دما و تأثیر مستقیم بر میزان تکثیر

۷-مشکلات خروج پوسته‌های زالو و مرگ‌ومیر بالا به دلیل انباشته شدن آن

۲-    پرورش به روش قفسه‌ای و ظروف شیشه‌ای

معایب این روش

۱-احتمال شکستن ظروف به دلیل نیروی یدی و انسانی

۲-هزینه کارگری بالاتر در واحدهای صنعتی و عدم کنترل روی تمامی شیشه ها

۳-تخلیه ظروف به‌صورت دو یا سه روز یک‌بار انجام می‌شود که خود این عمل باعث استرس به زالو می‌شود.(با توجه به این که زالو هنگام باردار شدن سطح زیر شکمی آن در تماس مستقیم با آب است پس تنش و لرزه به آب تاثیر مستقیم روی  جنین های تشکیل شده ی آن و میزان تکثیر زالو دارد منبع

 U. Kutschera1, J. M. Elliott2, 2014. The European medicinal leech Hirudo medicinalis L.: Morphology and occurrence of an endangered species)

۴-عدم کنترل دمای محیط و دمای آب و تلورانس دمایی و  تأثیر مستقیم بر روی کاهش میزان تکثیر و پرورش

۵-انباشته شدن پوسته زالو و شست‌وشوی کامل ظروف بعد از دو ماه

۶-مصرف بالای آب به دلیل خارج کردن آب ظروف که به صورت دو روز یک بار انجام میشود و همین طور شست و شوی کف سالن به دلیل الودگی و بسته نبودن سیستم پرورش که در عکس کاملا واضح است.

۷-مشکل غذادهی به دلیل خروج زالوها از ظروف و چسبیدن زالو ها به ظروف هنگام خروج

۳-پرورش در کیسه‌های مرطوب

معایب این روش

۱-کثیفی گونی‌ها که به دلیل آلودگی نیاز به شست‌وشوی مکرر دارد.

۲-عدم کنترل روی شرایط زندگی زالو و نیاز به باز کردن درب کیسه‌ها دارد.

۳-مرگ‌ومیر زالو به دلیل عدم مشاهده مستقیم

۴-غذادهی مشکل

۵-راندمان تکثیر پایین

با توجه به این‌که تمام روش‌های تولیدی را انجام داده‌ایم و مشکلات فراوان تولیدکنندگان را دیده‌ایم با تشکیل کارگروه تحقیقاتی خود و همچنین تجربه بالا در تولید و تکثیر زالو در ایران توانستیم با طراحی سامانه مکانیزه پرورش و تکثیر زالو معایب روش‌های سنتی را رفع کنیم و راندمان تولید و تکثیر و همچنین کیفیت را بالا ببریم.

ازآنجایی‌که بحث پرورش و تکثیر زالو در ایران رو به رشد است و ارتباط مستقیمی با بخش درمان و سلامت جامعه و همچنین اقتصاد کشور و همچنین محیط‌زیست و حفظ گونه‌های اصیل زالوی پزشکی و همچنین کمبود منابع آبی در کشور دارد ما هدف از اختراعمان طراحی سامانه‌ای مکانیزه بوده است که نه‌تنها به موضوعات گفته‌شده کمک بهینه می‌کند بلکه باعث ارتقا و پیشرفت کشور در این صنعت در بین کشورهای دیگر می‌شود و این روش تولید مکانیزه می‌تواند استانداردهای صادرات زالو را به دست بیاورد و حتی به کشورهای که با بحث پرورش و تکثیر زالو آشنا نیستند ارائه شود.

سیستم بسته اتومات

                                                      سیستم باز اتومات

 

فیلم درمان بیماریهای لثه و دندان با زالو درمانی در روسیه

زالو درمانی لثه

برای دانلود کلیک کنید

فیلم بالا در مورد زالو درمانی برای مصارف دندانپزشکی استفاده میشود

همانطور که میدانید امروز بیشتر کشورهای پیشرفته در بیمارستان های خود بانک ذخیره زالو دارند و هر بخش تخصصی میتواند با همکاری ک متخصص زالو درمانی به بخش خود برای عمل جراحی یا درمان کمک بگیرید

داروها و مواد بهداشتی تهیه شده از زالو 

بدن زالو حاوی پروتئین های متعددی است که خواص درمانی و بهداشتی زیادی دارند. به همین علت ، از زالو داروها و مواد بهداشتی متعددی استخراج می شود. موارد زیر نمونه هایی از این داروها و مواد است:

 1. هیرودین : این ماده به واسطه خاصیت ضد انعقادی و خواص دیگرش ، به مقدار زیاد تولید و عرضه می شود.  

 2. کرم زالو  : خواص درمانی و بهداشتی زیادی دارد. یکی از موارد کاربرد آن ، رفع ناتوانی های جنسی است.

 3. روغن زالو : مصارف متعدد درمانی و بهداشتی دارد.

 4. اسپری زالو : از این اسپری برای درمان خستگی و کوفتگی عضلانی استفاده می شود.

 5. عصاره زالو : برای رفع استرس به کار گرفته می شود.

 

فیلم پرورش زالو

فیلم پرورش زالو شبکه یک سیما

انجمن متخصصان زالو در برنامه از کجا شروع کنم شبکه یک سیما برای دانلود روی عکس زیر کلیک کنید

فیلم پرورش زالو

با توجه به این که گروه ما تنها گروه مشاوره تخصصی زالو در ایران بوده و از حضور اساتید چون مهندس خسرو سلجوقی سلطان کارافرینی ایران مشاور وزیر ارتباط دولت  و همچنین مهندس احمد یزدانی کارافرین جوان و مدیر انجمن متخصصان کشاورزی و همچنین مولف کتاب های کارافرینی و شغل های جدید بر آن شده تا شما عزیزان را با راه اصولی و روش منطقی کسب در امد از طریق پرورش زالو را به شما عزیزان آموزش و مشاوره دهند.

 

زالو طبی زالو درمانی زالو پزشکی خرید فروش

زالو طبی زالو درمانی زالو پزشکی خرید فروش

« سپس دیوچه را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید . » همچنین « حکیم ارزانی » در کتاب خود به نام « طب اکبری » می نویسد : « دیوچه را به تازی علق گویند .

در زبان عربی نیز زالو را علق ( به فتح عین و لام ) می نامند .

مولف کتاب « العین » در این ماده می نویسد :

بعضی از اطباء که کتاب طبی خویش را به زبان فارسی نگاشته اند از زالو با عنوان « دیوچه » سخن گفته اند همچون « حکیم جرجانی » که در کتاب بزرگ طبی خود به نام « ذخیره خوارزمشاهی » می گوید : « سپس دیوچه را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید . » همچنین « حکیم ارزانی » در کتاب خود به نام « طب اکبری » می نویسد : « دیوچه را به تازی علق گویند . » [۱]

در زبان عربی نیز زالو را علق ( به فتح عین و لام ) می نامند .

مولف کتاب « العین » در این ماده می نویسد :

« العلقه : جنبنده ایست سرخ رنگ که در آب زندگی می کند . » [۲]

همچنین صاحب کتاب « مجمع البحرین » در کتاب خود آورده :

« العلق : جنبنده ایست سیاهرنگ که در آب زندگی می کند و به بدن معلق گشته از آن خونخواری می کند . »[۳]

استفاده از زالو برای درمان بیماریهای روحی و جسمی ، توسط اطباء را زالودرمانی می گویند که در حقیقت یکی از سه روش عمده خونگیری در طب است که عبارتند از :

الف ) حجامت : که برای خونگیری از سطح بدن مورد استفاده قرار میگیرد و برای اشخاص و بیماریهای خاص درمانگر است .

ب ) فصد : که برای خونگیری از عمق بدن مورد استفاده قرار میگیرد و عمدتا بر روی سیاهرگهای خاصی از بدن انجام می شود .

ج ) زالودرمانی : که خونگیری نیمه عمیق ازمواضع خاصی از بدن است و برای طیف وسیعی از بیماریها تجویز می شود .

الف : ویژگی های آناتومی زالو

زالو حیوانی است که جزو نرم تنان دو جنسی میباشد و از گروه کرمهای حلقوی آبزی و از راسته آرواره داران است . طول بدن این جانور که قابلیت انقباض و انبساط فراوان دارد بین سه تا بیست و پنج سانتیمتر وعرض آن حدود یک سانتیمتر است.

بدن زالو در حال بی حرکت، دراز یا تخم مرغی شکل است و از حدود سی و چهار حلقهکه براحتی قابل تشخیص است، تشکیل می‌شود و دستگاه عضلانی آن بسیار پرقدرت است .

در جلوی بدن زالو یک بادکش وجود دارد که مرکب از دو حلقه‌است و دهان در این ناحیه واقع شده‌است و در انتهای بدن یک بادکش مدور مرکب از هفت حلقه دارد که توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند و نقطه اتکایی برای حرکت کردناست.

زالو سه فک که به شکل سه پر پنکه می باشند دارد و هر فک یکصد دندان ، یعنی یک زالو حدود سیصد دندان فوق العاده ریز دارد.

زالو قلب ومغز ندارد و به جای قلب رگهای منتشر در سراسر بدن و نیز به جای مغز سی و دو گانگلیون و طناب عصبی دارد و همچنین زالو از تنفس پوستی به جای ریه بهره می برد .

زالوها دارای سه ،چهاریا پنج جفت چشم میباشند تعداد چشم ها و ترتیب یا نحوه قرار گرفتن آنها در گونه های مختلف متفاوت میباشد . همچنین اندام های حسی روی سر زالو آن را قادر میسازد که تغییرات شدت نور و دما و ارتعاش را تشخیص دهد و گیرنده های شیمیایی روی سر زالو حس بویایی را ایجاد میکند . زالوها نسبت به حرکت در آب بسیار حساس میباشند و فعالیت آنها در شب و هنگام بارندگی به اوج خود میرسد .

زالوها زندگی انگلی دارند و یا از مرده ی بعضی جانوران تغذیه می کنند و یا به شکار کرمها ، حشرات ، لاروها و نرم تنان کوچک می پردازند و یا به بدن ماهیها و یا پشت قورباغه ها می چسبند و خونخواری می کنند خود زالوها شکار مهره داران آبزی و یا ماهیها می شوند .

پس از خونخواری کامل یک هفته طول می کشد تا زالو بتواند مجددا حرکت یا شنا کند . روند هضم خون در بدن زالو بسیار کند بوده تا چندین ماه ( پنج الی هجده ماه و معمولا شش ماه ) به طول می انجامد و جانور در طی این مدتنیازی به خونخواری مجدد برای تغذیه ندارد با این وجود دو الی چهار ماه بعد زالو مجددا قادر به خونخواری است .

هر زالو حدوداً پنج تا ده میلی لیتر خون مي‌مكد. البته اگر خونريزي قطع نشود ممكن است تا یکصد و پنجاه سی سی خونريزي ادامه يابد ( طی ده ساعت يا بيشتر ). در زالودرماني با ده عدد زالو ، خون از دست رفته ( شامل خونريزي پس از اتمام خونخواري ) دویست و پنجاه الی سیصد و پنجاه میلی لیتر خواهد بود.

در طب قدیم مزاج زالو را سرد و تر بیان کرده اند .

ب : اقسام زالوهای طبی

تاکنون ششصد و پنجاه گونه زالو شناخته شده که بعضی خونخوار، بعضی گوشتخوار و بعضی سمی اندو از این بین تنهاپنجاه گونه از آنها از خون پستانداران تغذیه می کنند و از این تعدادپانزده گونه کاربرد پزشکی دارند و به نام علمی هیرودو مدیسینالیس و هیرودو وربانا شناخته می‌شوند این زالوها از گونه‌های آرواره دار و بی خرطوم هستند و طول بدن آنها پنج تا دوازده سانتیمتر می‌باشد رنگ آنها غالبا زیتونی است و خطهای طولی زرد زرنیخی دارند.

در بزاق دهان زالوی پزشکی آنزیمهای فراوانی موجود می‌باشد که باعث درمان انواع بیماریها می‌شوند .

بدلیل استفاده بی ضابطه از زالوهای هیرودو مدیسینالیس در اروپا نسل این زالوها در خطر انقراض قرار گرفته و اغلب از هیرودو وربانا استفاده می شود لکن در ایران بیشتر زالوها از گونه هیرودو مدیسینالیس می باشند از آنجا که ترکیببزاقی هردو زالو تفاوتی ندارد و استفاده از آنها در گذشته آثار درمانی کاملا مشابه داشته ، استفاده از هرکدام از آنها در زالو درمانیبلامانع می باشد .

این زالوهای خونخوار توسط بادکش به میزبان چسبیده، پوست آن را سوراخ می کنند. سپس یک آنزیم ضد انعقاد خون به نام هیرودین[۴] به بدن میزبان خود تزریق کرده و از خون او تغذیه می‌کنند.

در یک وهله غذایی، زالو می‌تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد. قسمت بیشتر آب خون دفع می‌شود ولی قسمت غلیظ و متراکم این غذای کامل، به صورت مایع غلیظی باقی می‌ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه هضم می شود .

ج : مشخصات زالوهای طبی

شیخ‌الرئیس ابوعلی ‌سینا درمورد استفاده از زالوهای خوب چنین می فرمایند :

« از زالویی که در آب‌های خزه‌دار (محل زیست قورباغه‌ها) نمو کرده استفاده شود و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه است »[۵]

در بين گونه‌هاي زالوي پزشكي مرغوبترین نوع آن گونه شرقي است البته زالوهای طبی دارای ویژگی های زیر می باشند :

الف ) به رنگ ماش و کمی مایل به سبز و دارای دو خط زرد کشیده شده بر پشت .

ب ) سرخ مایل به زرد و دارای پهلوی مستدیر .

ج ) جگری رنگ .

د ) آنها که شبیه ملخهای ریز هستند .

ه ) آنها که شبیه دم موش هستند .

و ) آنها که باریکند و سر کوچک دارند .

ز ) انها که دارای شکم قرمز هستند .

د : مشخصات زالوهای سمی

ابن‌سینا درمورد استفاده از زالوهای سمی نیز چنین می فرمایند :

« از زالوهایی که کرک‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های[۶] بدخیم خواهید شد »[۷]

بطور کلی زالوهای سمی دارای ویژگی های زیر می باشند :

الف ) زالوهای سیاه .

ب ) سر درشت و رنگ سرمه ای .

ج ) شبیه به مارماهی هستند .

د ) خطوط لاجوردی دارند.

ه ) کرکهای ریز و نرم دارند .

و ) زالوهای بسیار درشت ( بزرگتر از دوازده سانتیمتر ) .

ه : تولید مثل زالوها

زالوها مانند کرم خاکیی هرمافرودیت یعنی دو جنسیهستند و به صورت همزمان دارای اندام جنسی نر و ماده میباشند که البته در بدو تولد فقط دارای اندام جنسی نر میباشند لکن پس از گذشت حدود چهار ماه از بدو تولد به بلوغ جنسی میرسند . زالوهاقادر به خودباروری نیستند برای باروری نیاز به لقاحمتقابلدارند . زالو طی یک فصل جفتگیری یکبار تولید مثل می کندو هنگامی که احساس آرامش کند اقدام به تخم گذاری میکند یعنی آن وقتی که سیر باشد و از محیط بیرون احساس امنیت کند ( حرکت های زائد آب یکی از موارد بر هم زننده آرامش زالو میباشد ) . در مواردی که زالو احساس آرامش نکند ممکن است تا نه ماه اقدام به تخم گذاری نکند . هر زالو تقریبا بین بیست الی هشتادتخم میگذارد .

جفت گیری زالوها روی زمین انجام می شود آنها بوسیله یک ترشح موکوسی بخش شکمیخود را به یکدیگر متصل می کنند . زالوها مانند کرمخاکی دارای یک کلیتلوم هستند . کلیتلوم ناحیه ای ضخیم در بدن انگل است که فقط در دوران تولید مثلمشاهده می شود جفتگیری با به هم تابیدن دو زالو و وارد کردن اسپرم هر یک به ناحیه کلیتلوم دیگری انجاممی شود و اسپرم ها پس از ورود به رحم منجر به لقاح و باروری تخمها می گردند . کلیتلوم یک مجموعه پانزده الی پنجاه عددی از تخمها به طور متوسط سی عدد را که با یک ماده ژلاتینی سختمانند پیله کرم ابریشم پوشانده شده و حاوی مواد غذایی است بوجود می آورد هر زالو می تواند در عرض هشتروز تا هشت پیله بگذارد . زالو برای دفع تخمها شروع به انقباض عضلات خود کرده و پیله اسفنجی را ازقسمت سر خارج می کند .

و : پرورش زالو

استفاده های گوناگون از زالو در طب و دامپزشکی سبب سرمایه گذاری جدی برخی از کشورها در سرتاسر جهان برای پرورش زالو شده است تا جایی که کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان از ره آورد صادرات زالو درآمد هنگفتی برای اقتصادشان فراهم کرده اند .

در بعضی از کشورهای اروپایی پرورش و صادرات زالو رونق و رواج گسترده ای یافته است مثلا در روسیه زالوها از کالاهای اساسی صادراتی طبی محسوب می شود. طبق آمار متخذه از مراکز تحقیقاتی زالودرمانی در اروپا کشور فرانسه در سال ۱۸۵۰ بیش از یکصد میلیون زالو از کشورهای دیگر وارد کرده است و در اوایل قرن نوزدهم سالانه سی میلیون عدد زالو از آلمان به آمریکا صادر شده است . در سالهای ۱۹۵۰ تنها در شهر فیلادلفیای آمریکا هفتصدوپنجاه هزار زالو مصرف شده است . قیمت زالو در اروپا و آمریکا بین شش تا هشت دلار میباشد ( سال ۲۰۱۰ ).

پرورش زالو معمولا در جاهای زیر انجام می شود :
الف ) برکه یا حوضچه طبیعی .

ب ) حوضچه سیمانی .

ج ) حوضچه ایجاد شده با پارچه های ضد آب .

د ) مخازن پلاستیکی .

در امر پرورش باید دسترسی زالو به اکسیژن ،فرار آن ، کنترل دما و ph آب ، مکان مناسب برای تخم گذاری و غذای زالوها حتما مد نظر قرار گیرد .

پرورش دهندگان زالو در کشورهای جنوب شرق آسیا از خون مارماهی یا گربه ماهی برای تغذیه زالوها استفاده می کنند همچنین می توان از خون لاکپشت و قورباغه استفاده نمود لکن لاکپشت و قورباغه بدلیل کم خون بودن و همچنین کم خاصیت بودن خونشان و نیز گران بودن مقرون به صرفه نمیباشند. در کشورهای روسیه و قزاقستان از خون گاو یا بز برای تغذیه زالوها استفاده می شود.

پیشینه زالودرمانی

الف : زالودرمانی نزد گذشتگان

در هند، یونان، روم و ایران باستان از زالو در پزشکی استفاده می شد و برخی عقیده دارند سابقه زالودرمانی به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در مصر باستان برمی گردد .

در طب سنتی ايرانیان کاربرد زالو بسیار وسیع بوده و در بیماریهای خونيی و عفونی ، فشارخون ، سكته قلبي،بیماریهای چشمی و پوستی ، واريس ، بواسیر ، آبسه های چركين و … مورد استفاده قرار گرفته است و در میان عامه مردم نیز زالو درمانی همانند حجامت و فصد به عنوان یک روش پیشگیری و درمان بیماریها شناخته و پذیرفته شده بود و مردم می‌دانستند که علاج بسیاری از عفونت ها، زخم‌ها و کسالت‌های بدن با زالودرمانی ممکن است .

محمد بن زکریای رازی و ابن سینا روی هر سه روش خونگیری تحقیقات و تجربیات بسیار مفیدی ارائه داده اند . بعد از ترجمه کتاب قانون ابن سینا از میان روشهای رایج خونگیری ، فصد و زالودرمانیمورد توجه اطبای غرب قرار گرفت .

آری زالو و زالودرمانی در غرب به آرامی رواج یافت و نیز کتابهایی در این زمینه تالف شد و انواع زالوهای اروپایی از لحاظ علمی مورد طبقه بندی قرار گرفتند لکن مرجع اصلی زالوشناسی غرب از ابتدا مطالعات و تحقیقات علمی بوعلی بود و همو بود که انواع زالوهای سمی و غیرسمی را شناسایی و تفکیک کرد . او درمورد آناتومی زالو پژوهشهای دقیقی نموده و بیان کرد که زالو دارای سه فک می باشد که بوسیله آنها پوست را می شکافد ، این نظریه ( وجود سه فک در دهان زالو ) برای اولین بار توسط بوعلی بیان شد . ایشان در رابطه با زیستگاه زالوهای طب و صید آنها معتقد بود که زالوئی کهدر آب جاری و تمیز زندگی می کند غیرسمی می باشد ، همچنین زالوهائی که در برکه های حاوی گیاهان و خزه ها زندگی میکنند و زالوهایی که بر بدن خود دارای موهای شبیه پشم می باشند و آنهایی که به رنگ رنگین کمان هستند سمی می باشند .

در اروپا در قرن نوزدهم از زالو این جراح کوچک برای درمان دردهایی از جمله سردرد ، تب ، زخم‌های عفونی شده ، دمل و آبسه ، ورم‌ها ، هموروئید ، بیماریهای لثه و دهان و … استفاده می‌شد .

ب : زالودرمانی در دوره معاصر

امروزه زالودرمانی در مدرنترین کلینیکها و مراکز درمانی و تحقیقاتی معتبر جهان جای خود را باز کردهاست بطوری که سیزده هزار مقاله علمی پیرامون زالودرمانی به ثبت رسیده و در عالم هر ساله هزاران بیمار توسط زالو درمانی از دهها بیماری نجات می یابند .

ضمن اینکه سالهاست که کنگره جهانی زالودرمانی با حضور دانشمندان سرتاسر جهان از کشورهایی چون هند ، چین ، روسیه ، آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، اسپانیا و … برگزار می شود و دانشمندان جدیدترین تحقیقات و یافته های خود را در این همایش ارائه می کنند .

در روسیه و بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی درمان با زالو بسیار رواج یافته است بطوری که بیماری های مختلف را با زالو معالجه میکنند .

در کشور ایالات متحده آمریکا سازمانی به نام « اف دی آ »[۸] وجود دارد که وظیفه آن نظارت بر مراحل مختلف تولید ، ارزیابی و توزیع غذا و دارو در این کشور است و در حقیقت مواد غذایی و داروها و دیگر وسایل و تجهیزات قابل استفاده در پزشکی برای ورود به بازار فروش باید ابتدا مجوز رسمی از این سازمان اخذ نمایند .

این سازمان برای برای تایید داروها ابتدا باید موثر بودن آن محصول در پیشگیری ، تشخیص یا درمان بیماریها و نیز بی خطر و کم عارضه بودن آنرا احراز نماید .

در این راستا ابتدا اطلاعات مربوط به آن دارو یا وسیله پزشکی توسط دانشمندان جمع آوری و مطالعه می شوند . سپس بررسی ها و مطالعات بالینی بصورت محدود و آزمایشی انجام می گردد در این بین میزان عوارض جانبی یا دیگر خطرها و آسیبها کاملا رصد و شناسایی و ریشه یابی می شوند . معمولا مهمترین و طولانی ترین مرحله احراز سلامتی داروها ، مرحله بررسی بالینی آنها می باشد .

در انتها پس از تحلیل نتایج پژوهشها و احراز سلامتی دارو ، مجوز ورود به بازار فروش و عرضه گسترده و آزادانه در حوزه بهداشت و درمان ازطرف سازمان اف . دی . آ صادر می شود .

مراحل اعطای مجوز به داروها گاهی به چند سال تحقیق و بررسی نیازمند می باشد . درمورد زالو و زالودرمانی نیز تمام این مراحل طی چندین سال پژوهش و تحقیق انجام شده و بالاخره در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا به زالو مجوز ورود به بازار بهداشت و درمان به عنوان یک ابزار و وسیله پزشکی اعطا کرد .

اکنون برخی از پزشکان انگلیسی که به خواص معجزه آسای زالو واقف هستند هنگام مراجعه بیماران محتاج به زالو درمانی در نسخه آنان سفارش زالو به تعداد لازم را در کنار دیگر داروها می نویسند و بیمار زالوها را از داروخانه خریداری نموده نزد پزشک آورده و اقدام به زالودرمانی می نماید .

اهمیت زالودرمانی

الف : زالودرمانی در کلام بزرگان

بسیاری از اطبای بزرگ از زالو و استفاده از آن در درمان بیماریها سخن گفته اند ازجمله اینکه بوعلی در باب استفاده از زالو کلام مبسوطی در کتاب خود قانون آورده است ایشان میفرمایند : « زالو نسبت به حجامت خون را از قسمت عمیقتر بدن بیرون می‌کشد » . [۹]

ابن النفیس در کتاب بزرگ خود « الشامل فی الصناعه الطبیه » می نویسد : « زالو خون حاوی ماده ردیئه و فاسده را از بدن می مکد . » [۱۰]

حکیم جرجانی صاحب کتاب بزرگ ذخیره خوارزمشاهی معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیماریهای پوستی مانند قوباء و سعفه و … می باشد و معتقد است که در ابتدا باید بدن را بوسیله فصد و منضج و مسهل تخلیه و پاكیزهكرد سپس اقدام به زالودرمانی نمود .

ابن سینا همچنین به تجربه دریافته بود که افراد از لحاظ سرعت انعقادخون متفاوت می باشند و ماده ای در خون وجود دارد که به انعقاد خون کمک می نماید . بنابراینمعتقدبود که در هنگام زالودرمانی باید تجهیزات جلوگیری از خونریزی بر بالین بیمار آماده باشد زیرا خون بعضی از افراد به دلیل آنکه ماده انعقادیکمتری دارند ، دچار خونریزی شدیدتر می شوند و این نکته بیانگر این است که بوعلی در مورد خون دارای اطلاعاتی فوق العاده بوده است .

صاحب کتاب تحفه المومنین می نویسد : « در امزجه و اعضای ضعیفه و صغیر که قابل محجمه نباشد مثل پلک چشم و بن دندان بدل حجامت است . » [۱۱]

ب : اهمیت زالودرمانی با توجه به فواید آن

بنابر گفته بزرگان که گفته اند احترام و ارزش هر کس و هر چیز تابع آثار و پیامدهای آن است درمورد زالو و زالودرمانی نیز باید توجه داشت که آثار وپیامدهای استفاده از این روش درمانی به اذعان و گزارش اطبای قدیم وجدید در درمان طیف وسیعی از بیماریها اعجاب انگیز و گاهی بی بدیل است .

اطبای حاذق و بادرایت می دانند که اصولا هر اقدامی که به نوعی به اصلاح خون و دستگاه گردش خون که بی اغراق از اجهزه حیاتی بدن انسان است بیانجامد ، تاثیر فوق العاده ای در پیشگیری یا درمان بیماریها خواهد داشت و در این بین تاثیرات شگفت آور مواد موجود در بزاق زالو بر خون و اصلاح آن بر کسی پوشیده نیست .

در کتاب خاطرات و خطرات آمده است که : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریاشد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان او با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یازده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد و دویست تومان به میرزاحسن داد».

پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه فرانسه معتقد است هنوز تمامی اسرار و خواص پزشکی زالو کشف نشده است و حداقل ده اثر درمانی برای زالو قائل است.

می یر ، اوخنر ، آلتون و هورتر این چهار پروفسور معتقدند که هر گونه کانون عفونی بدن را می توان بوسیله زالو ریشه کن کرد .

کرسی زالودرمانی سن پترزبورگ ( MAPS ) توصیه مینماید : ما معتقدیم هر پزشکی اعم از جراح و ارتوپد و دندانپزشک و … بایستی توانایی های درمانی زالو را بشناسند و استفاده کنند زیرا زالو توان درمان گروه متنوعی از بیماری ها را دارد نظیر : زخم معده ، کولیت ، پروستاتیت ، برونشیت ، التهابات کبد و کیسه صفرا ، گاستریت ، هموروئید ، اغلب بیماریهای پوستی ، اسپاسم عضلانی ، واریس ، نازایی ، آدنوم پروستات ، عقیمی مردان ، الکلیسم ، ترک اعتیاد و … .

منبع : کتاب جراح کوچک نوشته زینب موسوی .
[۱]- طب اکبری ، ج ۱ ، ص ۴۵۰ .

[۲]- العین ، ج ۱ ، ص ۱۶۱ .

[۳]- مجمع البحرین ، ج ۵ ، ص ۲۱۷ .

[۴]- Hirudin

[۵]- القانون فی الطب ، ج ۱ ، ص ۳۰۳ .

[۶]- زخمهای چرکین .

[۷]- القانون فی الطب ، ج ۱ ، ص ۳۰۳ .

[۸]- F.D.A مخفف عبارت Food and Drug Administration به معنی « سازمان غذا و دارو » می باشد .

[۹]- القانون فی الطب ، ج ۱ ، ص ۳۰۳ .

[۱۰]- الشامل فی الصناعه الطبیه ، ج ۲۰ ، ص ۲۸۳ .

[۱۱]- تحفه المومنین یا تحفه حکیم مومن ، ص ۲۴۲ .

زالو

زالو

زالو

زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. پس از ظهور پزشکی مدرن ، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو بازهم در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است ، چنان چه اکنون زالو را با عنوان جراح کوچولو (Micro Surgeon) می شناسند.
مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد ، باعث شده است که زالو درمانی ، روشی ساده و ارزان قیمت برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در طب سنتی ایران ، زالو درمانی همراه با سایر روش های درمانی مثل گیاه درمانی به صورت ترکیبی برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز شده است.

آشنایی با زالو
زالو به عربی « عَلَق » و از نرم‌تنان آبزی است که در شالیزارها و مرداب زندگی می‌کند. جانورشناسان تا کنون ۶۵۰ نوع زالو را شناسایی کرده‌اند که برخی از انواع زالو بسیار سمی و خطرناک هستند و بعضی از انواع زالوها مفید و آثار درمانی ارزنده‌ای دارند. بیش از دو هزار سال است که از زالو به شکل ابزار سوزن مانند ابزاری که به بدن می چسبد و خون را می‌مکد در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. زالوها کرم های آبزی و یا گاهی خاکزی دارای عادات شکاری یا انگلی هستند و در آنها بادکش های بزرگ انتهایی به منظور حرکت و چسبیدن وجود دارد.
بدن زالو در حال بی حرکت، دراز یا تخم مرغی شکل است و از تعدادی حلقه که بوسیله گره‌های عصبی مشخص است، تشکیل می‌شود. دستگاه عضلانی زالو کامل، پرکار و قوی است. زالوها جانوران لاشه‌خوار، شکاری یا انگلی بوده و گروهی از آن ها دارای عادت خونخواری هستند. زالوهای خونخوار توسط بادکش به میزبان چسبیده، پوست آن را سوراخ می کنند. سپس یک آنزیم ضد انعقاد به نام هیدرودین آزاد کرده و از خون میزبان تغذیه می‌کنند. در یک وهله غذایی، زالو می‌تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد. قسمت بیشتر آب خون دفع می‌شود ولی قسمت غلیظ و متراکم این غذای کامل، به صورت مایع غلیظی باقی می‌ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه هضم می شود.
زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی بوده است. در قرن نوزدهم از این جانور کوچک برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و غیره استفاده می‌شده است. در طب افواهی (عامیانه) مردم ایران نیز زالو درمانی همانند حجامت و فصد به عنوان یک روش درمان و پیشگیری پذیرفته شده و شناخته شده حضور داشته است و مردم شهری و روستایی ایران می‌دانستند که علاج بسیاری از عفونت ها، زخم‌ها و کسالت‌های بدن با زالو اندازی ممکن است.
شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌گوید: “از زالوهایی که کرک‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است.
زالو بهتر از «حجامت»، خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید. سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید (استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است) و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند، زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم (یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و… مفید است.”
در گذشته زالو در کوچه و بازار برای استفاده طبی به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل ، بهترین درمان زالو اندازی است یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.
مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات و خطرات، حکایتی جالب نقل می‌کند: «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یازده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد و دویست تومان به میرزاحسن داد». زالو اندازی جزو سنت‌های درمانی پذیرفته شده بوده و به همان معروفیت و مقبولیت حجامت و فصد (رگ‌زنی) بین توده‌های مردم رواج داشته است. این حیوان کوچک و به ظاهر مشمئز کننده، طی سالیان دراز بیماری‌های صعب‌العلاجی را به راحتی درمان می‌کرد و بیماران را از صرف هزینه‌های گزاف، بریده شدن از اندام‌ها، بد شکل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سکته مغزی و غیره نجات می‌داد. تأیید این نظر را با پرسش از افراد ۴۰ سال به بالا می‌توان درخواست کرد.

خواص زالو

زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است.
خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور خلاصه به شرح زیر است :
خاصیت بی‌حس‌کنندگی : باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود ماده هیرودین ( Hirudin ) است.
خاصیت گشادکنندگی عروق : به دلیل وجود ماده هیستامین است. خاصیت ضدانعقادی : به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
خاصیت آنتی بیوتیکی : این خاصیت اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای خاصیت ضدانعقادی: به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو می‌باشد. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
ـ خاصیت آنتی بیوتیکی: که اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و روی بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
ـ خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای
محل نیش حیوان به شکل Y می‌باشد و هنگام گزش فرد درد بسیار خفیفی احساس می‌کند. زالو در حین مکیدن خون، بزاق خود را به بدن فرد تزریق می‌کند و در اثر مکش خون ۵ تا ۱۰ برابر افزایش وزن پیدا می‌کند.
در بسیاری از کشورهایی که از زالو برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. مکان‌های خاص جهت پرورش زالو به طریق بهداشتی و استریل وجود دارد، تا احتمال انتقال بیماری‌های خونی نظیر هپاتیت و ایدز به صفر برسد.

خواص بزاق زالو ذیلا به تفصیل آمده است :
آب دهان زالو ( بزاق ) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماریهای مختلفی می شود. این انگل کوچک و شگفت آور به علت توانایی فوق‌العاده ای که در درمان بیماری ها دارد جایگاه ویژه‌ای در طب دارد. کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور است و با داشتن تجربیات بسیار گرانقدر و طولانی در این زمینه ، متأسفانه با روش زالو درمانی بیگانه است. در کشور ما از این نعمت خدادادی برای رفع آلام و دردها استفاده مطلوب نمی شود ، در حالی که ایران می‌تواند یکی از مراکز زالو درمانی دنیا باشد. در بین گونه‌های زالوی پزشکی بهترین نوع آن نوع شرقی است که زالوهای موجود در ایران از این نوع است. عمده خواص درمان زالو در بزاق درمان است ، به طوری که شاید بیشتر از وزن بدنش قادر به تولید بزاق باشد و وقتی به جایی از بدن می‌چسبد آن قدر آب بزاق تولید می‌کند که از زیر بدن حیوان بزاق می‌چکد.
عصاره‌ی آب دهان زالو شامل دو دسته از مواد هستند که گروهی به عنوان نروترانسمیتر بر روی پایانه‌های عصبی عمل می‌کنند و موجب تحریک عمومی روی نقاط طب سوزنی می‌شوند و دسته‌ دیگر که بر روی گردش خون عمومی و مویرگ‌ها عمل کرده و به عنوان ضد انعقاد ، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌کنند.
در زیر به مهمترین آنزیم‌ها و ترکیبات موجود در بزاق زالو می‌پردازیم :
۱ ) هیرودین : در بزاق زالو‌ی پزشکی ترکیبی وجود دارد به نام هیرودین که از انعقاد خون جلوگیری می‌کند. ترکیبات بزاق زالو به عنوان ماده فیبرینولیتیک عمل کرده ، از عمل فیبرین جلوگیری می‌کند ؛ ضد پلاکت است و از بهم چسبیدن پلاکت‌ها جلوگیری می‌نماید. امید است در آینده بتوان با شناسایی مولکولی ترکیبات بزاق زالو از آن به عنوان درمان بیماری‌های ترومبوتیک استفاده کرد. در سال ۱۸۸۴ پروفسور فیزیولوژی دانشگاه ولز به نام جابن هی‌کرافت به خاصیت ضد انعقادی ترشحات گوارشی زالو پی برد و در سال ۱۹۵۰ فریتس مارکواست از آلمان توانست پروتئین هیدرودین را از زالو‌ی پزشکی جدا کند.

خواص هیرودین

هیرودین مهمترین ماده ضد انعقاد بزاق زالو است. پروتئینی‌ متشکل از ۶۵ اسید آمینه است و ردیف اسیدهای آمینه آن با تکنیک PCR مشخص شده است. خاصیت ضد انعقادی هیرودین قوی تر از هپارین است. عمل هیرودین به وسیله عوامل دیگر موجود در زالو مانند همنتین و آنتی استاتین تقویت می‌شود. فعالیت هیرودین را از روی خاصیت ترومبین آن بیان می‌کنند. امروزه فرم نوترکیب هیرودین به نام لیپرودین سنتز شده است. هیرودین توانایی زیادی در ممانعت از انعقاد خون دارد به طوری که چند قطره بزاق دهان زالو قادر است مقدار زیادی خون را به صورت مایع نگه‌دارد و مانع انعقاد آن شود ( با آزمایشی که به صورت تجربی بر روی خون مکیده شده توسط زالو انجام شد زمان لخته شدن خون به بیش از ۶ ساعت افزایش یافته بود ). وقتی که خون با لبه بریده بافت تماس حاصل می کند فاکتور ۱۲ یا هاگمن فاکتور فعال می‌شود. متعاقب فعال شدن این فاکتور انعقادی یک سری آنزیم‌ها از جمله آنزیم پروتئاز ترومبین فعال می‌شود این آنزیم سبب تبدیل فیبرینوژن به فیبرین می‌شود و فیبرین به صورت رشته‌های کلاف مانند ، محل بریدگی را می‌بندد و مانع خونریزی می‌شود و خون را منعقد می‌کند. هیرودین به صورت خیلی اختصاصی و قوی از فعالیت آنزیم پیروتئاز ترومبین جلوگیری می‌کند و مانع انعقاد خون می‌شود. فیبرینوژن یک مولکول دایمر است و دو محل اتصال ( FG ) یا ( Binding sites ) برای رسپتور پلاکت‌های فعال شده دارد. ( Gp116-111a ) این محل اتصال می‌تواند سبب اتصال پلاکت‌ها و ایجاد تجمع پلاکتی کند. احتمالاً هیرودین مانع اتصال دور رسپتور ( Fg/Gp ) می شود و از این طریق مانع انعقاد خون می شود از تجمع پلاکت‌ها جلوگیری می کند. اتصال پلاکت‌ها در داخل عروق می‌تواند مرجع به تشکیل پلاکت‌های عروقی و انسداد عروق شود.

خواص دیگر هیرودین : هیرودین با انبساط ماهیچه‌های صاف جدار عروق سبب گشادی عروق و افزایش جریان خون می‌شود. هیرودین خاصیت بی‌حس کنندگی دارد ؛ لذا دقایقی بعد از چسبیدن زالو به محل و ترشح بزاق منطقه بی‌حس می شود و احساس سوزش ناشی از نیش زالو از بین می‌رود و بیمار به راحتی وجود زالو و خونخواری آن را تحمل می‌کند. بطور کلی برای هیرودین اثرات آنتی کواگولانت ، آنتی ترمبوتیک ، ترمبولیتیک ، آنتی ایسکمیک ، هیپوتنسیو ، تحریک کننده سیستم ایمنی ، ممانعت از تصلب شرائین ، بی حس‌کنندگی ، آنتی باکتریال و خاصیت ضد التهابی شناخته شده است. پژوهشگران دپارتمان فارماکولوژی دانشگاه کنتاکی طی تحقیقاتی ، اثرات ضد انعقادی هیرودین را با هپارین مقایسه کرده‌اند : هیرودین برای فعال شدن نیاز به کوفاکتور ندارد. هیرودین اثرات پایدار و یکنواخت وابسته به دوز دارد. هیرودین اثر مستقیم روی مهار ترومبین دارد. هیرودین مسمومیت ندارد. هیرودین بی حسی موضعی می دهد.

۲ ) بدلین : این یک آنزیم مهار کننده پروتئازها مانند تریپسین کیموتریپسین یا پلاسمین است که فاکتورهای تورم و پخش شدن در بافت می‌باشند.
۳ ) آپیراز : آپیراز یک آنزیم قوی ضد تجمع پلاکت‌ها با اثرات روان سازی جریان خون است.
۴ ) اگلین : اگلین ، ضمن این که یک آنزیم ضد تورم است ، ضد اکسیداسیون و ضد رادیکال نیز می‌باشد.
۵ ) دستابیلاز : این آنزیم که یک فاکتور ضد تجمع پلاکتی بسیار قدرتمند است ، با اثرات فیبرینولیزی و هیدورلیزکنندگی منجر به حل شدن لخته‌های خونی تشکیل شده می‌شود ، این آنزیم به وسیله‌ی نیکونوف کشف گردید که یک شیوه‌ی درمانی بسیار هیجان‌انگیز را معرفی کرد.
۶ ) هیالورونیداز : این ماده هم به عنوان فاکتور پخش کننده و هم به عنوان یک عنوان یک آنتی بیوتیک عمل می‌کند. این آنزیم با حل کردن مواد بافتی ، زمینه پخش بزاق زالو را در بافت‌ها فراهم می‌کند و با این کار زالو توانایی می‌یابد بافت‌های دور دست را نیز تحت تأثیر قرار دهد و اثرات درمانی در همه‌ جای بدن به خصوص در نزدیکی محل اتصال زالو به بدن بر جای بگذارد.
۷ ) لیپازها و استرازها : از لیپولیتیک فاکتورها هستند و چربی‌ها را تجزیه می‌کنند و استفاده‌های درمانی از آن شروع شده است.
۸ ) یک ماده بی حس کننده : وقتی زالو پوست را نیش می‌زند ، ایجاد یک زخم به شکل Y می‌کند ، که کاملاً بدون درد می‌باشد و به دلیل وجود ماده قوی بی‌حس کنندگی ، به سادگی ، احساس خنکی ایجاد می‌نماید. و بعد از حدود ۵ دقیقه پس از چسبیدن زالو به محل ، بیماری دیگر احساس درد و سوزش ندارد و تا آخرین مرحله زالو درمانی ، موجود زالو روی بدن به راحتی تحمل می‌شود.
۹ ) آنتی الاستاز : این ماده که از طریق کنترل عمل الاستاز فعالیت می‌کند ، آنزیمی است که الاستین جلدی را به خصوص در پوست ، تنزل می‌دهد.
۱۰ ) ماده گشادکننده رگ : این ماده که هنوز به طور رسمی مشخص نشده بسیار شبیه هیستامین است. این ماده مانند نوروترانسمیترها که از ۳۴ غذه‌ی مغزی که در طول بدن زالوی هیرودومدیسینالیس تقسیم شده‌اند ، ترشح می‌شود. چند دقیقه پس از اتصال زالو محل نیش قرمز و پرخون می‌شود ؛ شاید این پرخونی را بتوان به این ماده نسبت داد که فلوی ( جریان ) خون را در محل افزایش داده است.
۱۱ ) منوکسید نیتروژن سنتتاز : این فاکتور موجود در بزاق زالو شبیه به نوع انسانی است که سبب ترمیم اعصاب صدمه دیده می‌شود.
۱۲ ) اورگلاز : دارای اثرات درمانی در بیماری آرتروز است. بسیار دیده شده است که افراد مبتلا به آرتروز زانو که از درد زانو و محدودیت حرکتی زانوها رنج می‌برند با چند جلسه زالو درمانی بهبودی بسیار می‌یابند. و ما این را به کرات تجربه کرده‌ایم.
زالو همچنین کاتکولامین ترشح می‌کند که روی پایانه‌های عصبی بخصوص در پوست مانند دوپامین و سروتونین عمل می‌کند. استیل کولین مترشحه در هیرودومدیسینالیس خیلی مهم است. روش رسمی برای سنجش استیل کولین در بافت ، بر اساس یک روش بیولوژیک شامل قدرت انقباض قسمت پشت زالو می‌باشد. مواد دیگری مانند استیل کولین ، نوروترنسمیترها مواد شبه هیستامینی با اثرات وازودیلاتوری ، Hementin ، Anti statin ، و آنزیم مشابه PG12 ) Prostaglaindine ) که مانع فعالیت کالیکریین و فاکتورهای XI و XII می‌شود نیز در بزاق زالو یافت می‌شود.

خواص درمانی زالو : زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو انداختن برای بیماریهای پوستی مثل جوش‌ه ، دمل‌های صورت ، لکه‌ها و نقطه‌های سیاه و سفید و نظایر آن مفید است. امروزه زالو به دلیل خاصیت ضد انعقاد خود یکی از ابزارهای جراحی در پیوندها و دوام بافت پیوندی است. هر زالو حدوداً ۵CC خون در مرحله اول می‌مکد. البته اگر خونریزی را قطع نکنید ممکن است تا ۱۵۰CC خونریزی ادامه یابد ( ۱۰ ساعت یا بیشتر ). طی زالو درمانی با ۱۰ عدد زالو ، خون از دست رفته ( شامل خونریزی پس از اتمام خونخواری ) ۲۵۰-۳۵۰ CC خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد که ۳-۵ روز پس از زالو اندازی عروق جدیدی در اطراف و حاشیه‌ی محل نیش زالو به وجود می‌آیند که برای تخلیه عروقی این ناحیه مفیدند. بنابراین از نظر درمانی بسیار مهم است که درمان به زودی قطع نشود ؛ بلکه در دفعات بعدی نیز ادامه یابد تا بیماری و آسیب مرتفع شود. اثرات فارماکولوژیکی بزاق زالو به مدت ۱۰ ساعت یا بیشتر در محل زخم باقی می‌ماند. چنین اثراتی را نمی‌شود با مصرف مواد ضد انعقادی معمولی مثل هپارین در زخم‌های کوچک پوست به وجود آورد. در بیشتر روش‌های جراحی استفاده از زالو توسط جراح ماهر برای بیمار توضیح داده می‌شود ، این روش قدیمی یک روش بی درد کننده اساسی است ؛ زیرا ترشحات زالو با تأثیر بر روی اعصاب اطراف محل درد ، بی‌حسی موضعی ایجاد می‌کند.

زالو درمانی در غرب

زالو درمانی در کشورهای پیشرفته غربی جایگاه شناخته شده ای پیدا کرده است. در کشورهای اروپایی و آمریکا عمدتا از زالو برای این موارد استفاده می شود:
تولید کرم های آرایشی
به کارگیری پس از عمل های پیوند برای ترمیم
به کارگیری پس از جراحی های پلاستیک برای ترمیم
به کارگیری پس از جراحی های قلب جهت رقیق کردن خون بیمار
درمان واریس
تقویت سیستم ایمنی
تاییدیه اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا برای استفاده از زالو

اداره مواد غذایی و دارویی یا F.D.A) Food and Drug Administration) یک اداره و سازمان اجرایی است که بر مراحل ارزیابی داروها در ایالات متحده آمریکا نظارت می کند و موافقت اصولی برای داروهای جدید به بازار را صادر می کند. گستره کار F.D.A شامل مواد غذایی و نیز ابزار و وسایل مورد استفاده در درمان می باشد. چنانچه موثر و بی خطر بودن دارویی برای یک کاربرد خاص، با آزمایشات کافی تایید نشده باشد، داروی فوق نمی تواند وارد بازار فروش شود. زمانی که یک دارو برای مطالعه بر روی انسان تایید می شود یا زمانی که مورد تایید برای فروش قرار می گیرد، مراحل متعددی را طی کرده است که عبارتند از:
بررسی اطلاعات موجود در برنامه ها و مطالعات بالینی.
انجام مطالعات مربوط به سمیت حاد و کمتر از حاد دارو.
انجام آزمایشات مربوط به تعیین بی خطر بودن مصرف مزمن دارو.
بررسی اطلاعات مربوط به ترکیب، منشاء دارو یا وسایل و ابزار دارو.
در صورت کامل بودن اطلاعات پایه و اولیه، تقاضانامه برای اجازه ورود داروی جدید به بازار تنظیم می شود که این تقاضانامه اغلب حاوی صدها نسخه از گزارش کامل تمام اطلاعات مربوط به کاربرد بالینی می باشد.
تصمیم به تایید دارو توسط F.D.A ممکن است سه سال یا بیشتر طول بکشد. در ژوئن ۲۰۰۴ میلادی اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا، ورود زالو به بازار جهت مصارف پزشکی را مورد تایید قرار داد. اولین کاربرد مورد تایید زالو در طب کنونی، کاربری به عنوان یک ابزار پزشکی بود.
بنا به تعریف، وسیله یا ابزار پزشکی شامل مواردی می شود که برای تشخیص، علاج، درمان علامتی، پیشگیری یا تسکین یک بیماری یا وضعیت خاص موثر است و عملکرد یا ساختار بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در ضمن این ابزار می بایست از طریق یک واکنش شیمیایی یا متابولیزه شدن، تاثیر بگذارد. F.D.A بعد از بررسی های انجام شده و طی مراحل فوق الذکر و با رعایت اصول اثربخشی (efficacy) و ایمنی (safety)، کاربرد زالو در جراحی ها را مورد تایید قرار داده است.

کاربردهای زالو

از زالو هم به صورت زنده استفاده می شود و هم مواد موجود در بدن آن برای ساخت محصولات بهداشتی و درمانی به کار گرفته می شود. کاربردهای درمانی زالوی زنده بسیار زیاد است. در هریک از کشورهای جهان، بخشی از این کاربردهای درمانی زالو رایج شده است. به عنوان مثال، در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است، به طوری که بیماری های مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا ضعف قوای جنسی را با زالو اندازی معالجه می‌کنند. در کشورهای اروپای غربی، زالودرمانی تا این حد رواج نیافته است، اما به نظر می رسد اقبال به زالودرمانی رو به افزایش است. برای مثال، پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه فرانسه معتقد است هنوز تمامی اسرار و خواص مثبت پزشکی زالو کشف نشده است و دست کم ده اثر درمانی برای زالو قائل است. در مسکو و اکراین کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده که ماده مؤثر آن از بزاق دهان زالو گرفته شده است.
پروفسور می یر، آلتون، اوخنر و هورنر معتقدند هرگونه کانون عفونی بدن را بوسیله زالو می‌توان ریشه‌کن کرد. هر زالو ۵ تا ۱۵ میلی لیتر خون می‌مکد (۱۰ برابر حجم بدن خود) در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه، پس از جدا شدن زالو خون‌ریزی ۲ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشد. با انداختن دو عدد زالو پشت گوشها می توان امراض صعب العلاج مغز (CXS) پارکینسون، رعشه، (MS) و (VA) گرفتگی عروق مغز، آلزایمر و صرع را معالجه کرد. با زالو درمانی می‌توان زخم معده، کولیت روده، پرستات، امراض ریوی، التهابات کبد، کیسه صفرا و بواسیر را معالجه کرد. با زالو درمانی می‌توان ناباروری مردان (ضعف اسپرم- واریکوسل)، کاهش میل جنسی و ترک اعتیاد مواد مخدر را معالجه کرد.

بوعلی سینا در قانون می‌فرماید: « از زالوهایی که کرکهای ریز و نرم دارند یا لاجوردی هستند یا یک خط قرمز در سراسر کمرشان هست پرهیز کنید زیرا دچار بیهوشی، خون‌ریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالوهایی که در آبهای خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌ها است استفاده کنید.
از زالوهایی که در آبهای گل‌آلود سیاه هستند استفاده نکنید. زالو بهتر از حجامت خون فاسد را از عمق بدن بیرون می‌کشد. اول محل زالو را با آب گرم پاک کنید ( از صابونهای عطری استفاده نکنید). جایی را که می‌خواهید زالو بیندازید اول با دست مالش بدهید تا سرخ شود. اگر جای زالو را با گل سرشوی یا خون بمالند زالو بهتر می‌گیرد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو محل گزش او را حجامت بدهند. اگر پس از جدا شدن زالو خون بند نیامد پودر مازوج سوخته، نوره یا خاکستر یا پودر نرم زردچوبه استعمال شود.»
برخی از کاربردهای درمانی و بهداشتی زالو ذیلا آمده است: ‌
درمان بیماری های مفصلی ‌
درمان انواع سردرد
درمان بیماری های قلبی ‌
درمان واریس ‌
استفاده از زالو پس از پیوند اعضا ‌
استفاده از زالو در جراحی های پلاستیک ‌
کاربرد در زیبایی ‌
درمان ناباروری جنسی و افزایش قوای جنسی
‌درمان بیماری های مغزی ‌درمان بعضی از بیماری های عفونی
درمان عفونت چشم و گل مژه
درمان عفونت سینوس ها و سینوزیت مزمن
درمان کیست و عفونت پستان ها
درمان غده های عفونی زیر پوست
‌درمان بیماری های پوستی
‌درمان آسم درمان زخم معده
درمان کولیت
درمان پروستاتیت
درمان التهابات کبد و کیسه صفرا
درمان گاستریت درمان همورویید درمان اسپاسم عضلانی
درمان نازائی درمان آدنوم پروستات
درمان بواسیر
درمان الکلیسم کمک به ترک اعتیاد به مواد مخدر

موارد استفاده از زالو دردرمان بيماريها
۱- دُمَل‌ها و زخم‌های چرکی و جوش‌هایی که در اثر عفونت خون یا در اثر ترشح هورمون جنسی در خون (در اوایل بلوغ) بر پوست چهره و بدن ظاهر می‌شود و آفتِ زیبایی دختران جوان است. زیر هر زخم یک عدد زالو بیندازد.
۲- غده‌های عفونی زیر پوست که درد دارد با انداختن یک زالو زیر غده و یا در ورم گلو از بیرون معالجه می‌شود.
۳- برای گرفتگی رگهای قلب که موجب عوارض قلبی و تنگی نفس می‌شود و دکترها با عمل باز و هزینه‌های کلان بدون ضمانت عمل می‌کنند. با انداختن ۴ عدد زالو بالای پستان چپ با ضمانت و هزینه کم رگها باز می‌شود و این مجمع صدها تجربه در این زمینه دارد.
۴- عوارض سکته مغزی و نرسیدن خون به مغز به صورت فلج یک‌طرفه و رعشه و لرزش سر و دست‌ها و ضعف مغز ظاهر می‌شود. با انداختن ۲ عدد زالو به پشت گوش طرف مقابل آن طرفی که فلج شده، مویرگهای مغز باز و معالجه می‌شود.
نکته مهم: در موارد سکته مغزی به دلیل اینکه سلولهای مغز بیشتر از غذا به اکسیژن نیاز دارند، از دست ندادن زمان خیلی مهم است، لذا قبل از هر اقدامی و در کمال خونسردی باید زالو تهیه کرد و پشت گوش بیمار انداخت. تجربه ما در مورد سکته های مغزی که بلافاصله زالو انداخته شده این است که بیمار پس از نیم ساعت به حالت عادی خود برمی گردد (دست و پا و دیگر اعضای بدن فرمانهای مغز را اجرا می کنند) و پس از ۵ ساعت قادر به سخن گفتن می باشد. اکنون که خطر تا حدود ۹۰٪ برطرف شده برای تحت نظر داشتن بیمار به بیمارستان مراجعه کنید.

آیا می دانید ؟
آیا می دانید که در کشور ترکیه مثل بانک خون، بانک زالو هم وجود دارد. به امید اینکه روزی بیمارستانهای ما هم به بانک زالو مجهز شوند.

۵- عوارض قند بر چشم‌ها (مویرگهای چشم از خون غلیظ قندآلود پُر می‌شود و موجب کوری می‌گردد) با انداختن ۲ عدد زالو به دو طرف چشم‌ها خون مویرگهای چشم تخلیه و بینایی برمی‌گردد.
۶- عوارض قند روی پاها که باعث سیاه شدن و گاه زخم شدن پاها می‌شود و جراح‌ها پای مریض را از مچ قطع می‌کنند. با انداختن ۴ عدد زالو به محل سیاه شده که هر ۱۵ روز تکرار شود، خون قندآلود تخلیه و رنگ پوست پا طبیعی می‌شود.

۷- واریس و برجسته شدن و ورم کردن رگهای ساق پا که گاه با درد شدیدی همراه است. با انداختن ۵ عدد زالو روی پاها و تکرار آن هر ۲۰ روز واریس و درد شدید و ورم آن خوب می‌شود.
۸- آرتروز مزمن و درد شدید زانو و آب زانو و ورم زانو و زیر زانو با انداختن ۴ عدد زالو روی پاها تکرار هر ماه آن معالجه می‌شود.
۹- سردرد و سینوزیت مزمن و عفونت سینوسها با انداختن ۴ عدد زالو به شقیقه‌ها، عفونت تخلیه و سردرد خوب می‌شود.
۱۰- کیست و عفونت پستان‌ها با انداختن ۴ عدد زالو زیر هر پستان برطرف و معالجه می‌شود.
۱۱- ورم لوزه‌ها و عفونت آن و خنازیر (زخم خطرناک گلو) با انداختن ۴ عدد زالو ازبیرون به لوزه‌ها و زخم خنازیر معالجه می‌شود.
۱۲- نقرس و درد شدید پاها با انداختن ۴ عدد زالو بین انگشتان پا معالجه می‌شود.
۱۳- باد سرخ (ورم بینی) و پوست سر با انداختن ۴ عدد زالو به محل ورم کرده معالجه می‌شود.
۱۴- واریکوسل و عوارض بیضه‌ها و ضعف اسپرم مردان با انداختن ۳ عدد زالو زیر بیضه‌ها معالجه می‌شود.
۱۵- گل‌مژه و عفونت چشم با انداختن یک عدد زالو به هر طرف چشم معالجه می‌شود.

چند نمونه از تجربه‌هادر مورد زالودرمانی
یک آقا و خانم آمریکایی به مجمع مراجعه کردند که ۵ رگ از رگهای قلبشان گرفته بود، بالای پستان هر یک ۴ عدد زالو انداختیم، فردا نیامدند، روز بعدش با خوشحالی مراجعه کردند که به متخصص مراجعه کردیم و همه رگهای قلب باز شده است. از خوشحالی یک بسته پول گذاشتند روی میز، گفتیم: پولی نیست، پرسیدند: پس چه کنیم؟ گفتیم: صلواتی است، معنی صلوات را نمی‌دانستند، گفتیم: هدیه‌ای است برای جوان‌هایی که شما آمریکایی‌ها کشته‌اید. تکان خوردند. گفتیم: چرا در آمریکا معالجه نکردید که هم متخصصین بهتری دارد و شما هم فقیر نیستید. گفتند: به ۲ دلیل، اولاً جراحان آمریکا ضمانت نمی‌کنند و شما ضمانت می‌کنید، ثانیاً هزینه عمل در آنجا چنان بالاست که درآمد ما توان پرداخت نداشت و حال متوجه شدیم که شما رایگان درمان می کنید.
نمونه‌ای دیگر؛ آقای مقیمی ۷۰ ساله مراجعه کرد که از فرزندان امام رضا(ع) هستم و خود آقا مرا راهنمایی کرده است. قندش ۶۰۰ و چشمهایش در اثر عوارض قند کور شده بود. پرسیدم: چرا به دکتر مراجعه نکرده‌اید؟ گفت: به بهترین متخصصین مراجعه کردم گفتند علاج ندارد و مویرگهای چشمت پُر از خونِ قندآلود است، با لیزر هم قابل علاج نیست و باید کوری را تحمل کنی. ما به دو طرف چشم‌ها زالو انداختیم، دو روز بعد آمد و در حضور مریض‌ها شروع به رقصیدن کرد که چشمهایم واشده و روزنامه خواست و مشغول مطالعه شد صادرات زالو كشورهايي نظير روسيه و انگلستان از ره آورد صادرات زالو درآمد ارزي هنگفتي براي اقتصادشان فراهم كرده اند. در طب سنتي ايرانيان كاربرد زالو بسيار وسيع بوده و در بيماري هايي همچون بيماري هاي خوني و عفوني، فشار خون، سكته قلبي، بيماري هاي چشمي، پوستي، واريس، بواسير و آبسه هاي چركي مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس سازمان بيو فارم انگلستان اين كشور در سال ۲۰۰۴ حدود چهار ميليارد زالو به ارزش هر يك عدد يك و نيم پوند به خارج صادر كرده است ( با ارزش و سود شش ميليارد پوند يا حدود ۱۰ ميليارد دلار!) . در تركيه نيز كنار بانك خون، بانك زالو وجود دارد و اكثر كشورهاي اروپايي مشتري دايم خريد زالوهاي طبي از اين كشور هستند. در ايران ديروز در طب عاميانه مردم ايران ، زالو همانند حجامت و فصد بعنوان يك رفتار درماني و پيشگيري پذيرفته شده و شناخته شده حضور داشته است و مردم شهر و روستاي ايران مي دانستند كه علاج بسياري عفونت ها و زخم ها و كسالت هاي بدن با زالو اندازي ممكن است . ديدگاه حكيم جرجاني پيرامون زالودرماني:
جرجاني معتقد است بهترين زالو، زالوي موجود در آب هاي پاكيزه است و شكل او بايد همانند دم موش باشد و شكم او سرخ و پشت او سبز و سرش كوچك باشد و او نيز معتقد است منفعت زالو بيشتر در بيمارهاي پوستي مانند ريش بلخي، قوبا، سعفه و… است. “حكيم جرجاني” در كتاب سوم ذخيره خوارزمشاهي اشاره به نحوه استعمال زالو و جايگاه درماني آن كرده و منفعت زالو اندازي را بيشتر در بيماري هاي پوستي مي داند و معتقد است ابتدا بايد تن را با فصد و مسهل پاكيزه كرد و سپس زالو انداخت.
شيخ الرييس ابن سينا نيز باب مبسوطي پيرامون زالو دارد و مي گويد :‌” از زالوهايي كه كرك ريز و نمر دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز كنيد زيرا دچار غشي ، خونريزي ، تب ، سستي و قرحه هاي بدخيم خواهيد شد . از زالوهايي استفاده شود كه در آب هاي خزه دار كه محل زيست قور باغه ها ست نمو كدره و نه زالويي كه در آبهاي گل آلود سياه بوده است .” ابن سينا همچنين زالو را بهتر از “حجامت “‌ در بيرون آوردن خون تباه از عمق بدن مي داند و اضافه مي كند: زالو را ابتدا سرازير نگهداريد تا استفراغ كند و محتويات شكمش بيرون آيد . سپس اندكي خون بره به او بدهيد . سپس مواد چسبنده و كثيف بدن او را با بوراكس پاك كنيد ( استفاده از مواد صابوني عطر دار مضر است) و جايي را كه مي خواهيد زالو بگذاريد با دست مالش دهيد تا سرخ شود . اگر جاي زالو انداختن را با گل سر شور يا خون اندود كنند زالو بهتر مي چسبد . بهتر آن است كه پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت بر نهيد.”

ايران امروز به گفته يك عضو موسسه تحقيقات حجامت ايران ، نماينده WHO ( سازمان جهاني بهداشت)‌ در سال ۱۳۷۹ در زمينه كنگره بين المللي طب سنتي و مفردات پزشكي تهران ، از چند اتاق عمل مجهز بيمارستان هاي مطرح و در جه يك ايران بازديد كرده بود و گفته بود : اتاق عمل هاي شما ناقص است زيرا جايي براي نگهداري زالو و كاربرد زالو نديدم!
در زمان حاضر در شهر تهران در برخي بيمارستان هاي فوق تخصصي ، جراحان مشهور و صاحب سبك، در جراحي هاي ترميمي خود از زالو درماني كمك مي گيرند. تاكنون در جهان سه هزار مقاله علمي پيرامون زالو و زالو درماني ثبت شده كه در موسسه تحقيقات حجامت ايران دو هزار و ۵۰۰ مقاله آن به فارسي ترجمه شده است. بر اساس مقالات پزشكي داخل و خارج كشور برخي سرطان هاي بدخيم نظير ملانوما ، اگزماي پوستي، سكته هاي مغري و قلبي، فشار خون ، سلوليت ، كمر درد و دردهاي سياتيكي ، آرتروز زانو،‌ مشكلات شنوانيي ، زخم معده، هماتوم ، ضعف اعصاب و وسواس از جمله بيماري هايي محسوب مي شوند كه مي توانند با زالو درمان شوند

منبع : کتاب زالو درمانی در طب سنتی و طب رایج

کلمات کلیدی

قیمت زالو,زالو,زالو مولد,زالو لارو,قیمت زالو لارو,قیمت زالو مولد,قیمت زالو پزشکی,قیمت زالو خرسی,خرید زالو مولد,خرید زالو طبی,خرید لارو زالو,خواص هیرودین,خواص زالو

آلبوم عکس پرورش زالو

آلبوم عکس پرورش زالو

مجموعه عکس های پرورش زالو تکثیر زالو و مراحل زالو درمانی و ………با توجه به گسترش و ترویج پرورش زالو در ایران شما میتوانید تا حدودی با  دیدن این عکسهای با این صنعت نو و روبه صعود آشنا شوید

زالو اندازیآناتومی زالوزالو درمانی برای زیباییزالو درمانیدهان زالو فک زالوصید زالو

خرید زالو

زالو طبیاستخر پرورش زالو
گونه های زالوزالو هیرودوروغن جنسی زالوتکثیر زالونگه داری زالو

کلمات کلیدی:عکس زالو,عکس تکثیر زالو,پرورش زالو,عکسهای زالو,عکسهای فارم زالو,عکس پرورش زالو,عکس کوکون زالو,عکس زالو,خرید زالو,زالوی پزشکی,عکس زالو درمانی,عکس زالو پزشکی,عکس زالو طبی,عکس زالو,زالو طبی,خرید زالو,زالو اندازی,زالو درمانی,زالو پزشکی,خرید زالو,زالو طبی,عکس جفت گیری زالو,خرید زالو طبی,خرید روغن زالو,روغن جنسی زالو,روغن مسمن,زالو خشک,پودر زالو,قیمت زالو,قیمت زالو پزشکی,قیمت زالوی طبی,زالو ارزان,عکس زالو مولد,استخر پرورش زالو,حوضچه زالو,عذا زالو,کتاب پرورش زالو,جزوه آموزش زالو,زالو درمانی ایران,میزان مصرف زالو,زالو هیرودو,تخم زالو,زاد و ولد زالو,تکثیر و پررورش زالو,پرورش و تکثیر زالو,leeech,هیرودو,نام علمی زالو,گونه های زالو,گونه های مختلف زالو,انواع گونه زالو,خانواده زالو,زالو درمانی تهران,مراکز زالو درمانی,زالو درمانی قم,ادرس زالو درمانی مشهد,ادرس زالو درمانی تهران,مراکز زالو درمانی,ایران و صادرات زالو,عکس زالو پزشکی,زالو اصل,شناسایی زالو,گونه هیرودو,عکس زالوهای شمال,عکس تکثیر زالو,عکس صید زالو,عکس دمی مور,زالو درمانی و سردرد,زالو درمانی ریزش مو,زالو درمانی ایدز,زالو درمانی کرج,دکتر روازاده زالو درمانی,دکتر خدادوست زالو درمانی,دکتر آل اسحاق زالو درمانی,ابوعلی سینا زالو درمانی,فرآوری زالو,زالو گیری,زالو اندازی

گونه های زالو

گونه های زالو

زالوها مانند سایر جانداران دارای خانواده های مشخص و زیر گونه های مختلف میباشند به طور کل فهرست گونه های زالو به شرح زیر میباشد

فهرست گونه

 • منظور Rhynchobdellida
  • خانواده Glossiphoniidae

   • Alboglossiphonia heteroclita (Linnaeus)
   • Batrachobdella picta (Verrill)
   • Glossiphonia complanata (Linnaeus)
   • Helobdella elongata (Castle)
   • Helobdella fusca (Castle)
   • Helobdella stagnalis (Linnaeus)
   • Helobdella triserialis (Blanchard)
   • Marvinmeyeria lucida (Moore)
   • Placobdella montifera Moore
   • Placobdella ornata (Verrill)
   • Placobdella papillifera (Verrill)
   • Placobdella parasitica (Say)
   • Theromyzon rude (Baird)
   • Theromyzon maculosum Klemm

  • خانواده Piscicolidae

   • Cystobranchus verrilli Meyer
   • Myzobdella lugubris Leidy
   • Piscicola milneri (Verrill)
   • Piscicola punctata (Verrill)
  • خانواده Hirudinidae

   • Macrobdella decora (Say)
   • Mollibdella (= Haemopis) grandis (Verrill)
   • Percymoorensis (= Haemopis) marmorata (Say)
 • منظور Pharyngobdellida
  • خانواده Erpobdellidae

   • Dina dubia Moore and Meyer
   • Dina parva Moore
   • Erpobdella punctata (Leidy)
   • Mooreobdella fervida (Verrill)
   • Nephelopsis obscura (Verrill)

انواع گونه های زالوهای ایران

خانواده آکانتوبلیده leech Acanthobdellidea

جنس پاراکانتوبدلا Pharyngobdella: پاراکانتوبدلا لیوانوی آذربایجان غربی

Pharyngobdella زالو اذربایجان

Pharyngobdella 2زالو اذربایجان


خانواده گلوسیفونیدهGlossiphoniidae

جنس : هلوبدلا (استاگنالیس و SP) استان خراسان – مرکزی – کرمانشاه – گلستان – اصفهان
جنس همی کلپسیس: (مارژیناتا) استان مازندران – اصفهان)
جنس پلاکوبدلا(کاستاتا) مازندران و اصفهان
جنس گلوسیفونیا(کانکلور-کامپلاناتا-هتروکلیتا-SP)گیلان مازندران و چهارمحال بختیاری و اصفهان
جنس آلبو گلوسیفونیا(هتروکلیتا) اصفهان
جنس ترومایسون(آفینیس-تسولاتوم) اصفهان و کرمانشاه

Glosiphonidae زالو


خانواده هیرودینیده

جنس لیمناتیس (نیلوتیکا-پالودا-ترکستانیکا) کرمان-گلستان-کرمانشاه-خراسان
جنس هیرودو (مدیسینالیس-هیرودو SP که ممکن است همان اورینتالیس باشد)گلستان-مازندران-گیلان

Hirudinea-زالو


خانواده پیسیکولیده

جنس پیسیکولا(ژئومترا-فدژوی) گیلان-آذربایجان غربی
جنس سیستوبرانکوس(رسپیرانس-SP) اصفهان آذربایجان غربی
جنس کودونوبدلا(ترونکاتا) آذربایجان غربی
جنس کاسپیوبدلا(توبرکولاتا-فدژوی) دریای خزر
جنس لیمنوتراکلوبدلا(تورکوآتا-SP) آذربایجان غربی و چهارمحال بختیاری


خانواده هموپیس

جنس سانگی سوژا یزد-مازندران-گیلان-
خانواده ارپوبدلیده

جنس ارپوبدلا (نیگریکولیس-لینه آتا-اکتوکولاتا-SP) اصفهان-مرکزی-کرمانشاه-خراسان-لرستان
جنس دینا(لینه آتا-لینه آتا لینه آتا-لینه آتا کانکولور-فارسا-استچگولومی-SP)کرمان-مرکزی-کرمانشاه- گیلان-گلستان-مازندران-فارس-چهارمحال بختیاری-لرستان


خانواده هرپوبدلیده

جنس آرکئوبدلا(اسمونتی) دریای خزر


خانواده برانشیوبدلیده

جنس برانشیوبدلا(هگزودنتا-کوزارووی) گیلان و آذربایجان غربی


جمع آوری و ترجمه:مهندس احمد یزدانی

منابع:http://en.wikipedia.org/wiki/Leech

http://research.amnh.org/users/siddall/fam97.html